Forum 4 Fala Strona Główna  Forum 4 Fala Strona Główna  
  4 Fala
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy  Galerie  Galerie
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum 4 Fala Strona Główna->XIII Zjazd PTS->temat badania

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2
temat badania <-Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat->
Autor Wiadomość
Martyna
PostWysłany: Wto 11:03, 27 Mar 2007 Temat postu:


Gość




Ja mogłabym się tym zająć, we wrześniu i przez dużą część wakacji będę w Łodzi, więc jeśli nikt nie ma nic przeciwko to mogę się tego podjąć.
Ten temat jest już dosyć sprecyzowany, ale chyba można coś ciekawego wymyślić, hehe np. jak uczę się miasta odwiedzając babcię, która mieszka na Limance a może "Bagdad cafe z punktu widzenia studenta" ;]
Pozdrawiam
Powrót do góry
askapop
PostWysłany: Wto 11:09, 27 Mar 2007 Temat postu:


Administrator

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Smile)
ja się przychylam zdecydowanie. skoro chcesz i skoro jesteś, to dla mnie jak znalazł.

bardziej, niż o sprecyzowanie, chodziło mi o abstrakt, który trzeba do jutrzejszego wieczoru napisać i wysłać. jeśli ktoś ma jakieś pomysły, sugestie, niech się wypowiada, bo czas ucieka.

Martyna, abstraktem też byś się zajęła?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Martyna
PostWysłany: Wto 21:12, 27 Mar 2007 Temat postu: aaabbbbssstraaakkkttt!!!!!!


Gość




Dobry wieczór
Do jutra trzeba napisać abstrakt, ja go napiszą tylko jeszcze nie za bardzo wiem co. Chodzi o to, żebyście się troche odezwali, co myślicie o następujących pomysłach na nasze sozzjologyczne badania:

1) to, o czym Aśka mówiła, czyli uczenie się miasta przez osoby, które do niego przyjeżdżają (może wywiady swobodne z takimi osobami?)
2) uczenie się znanych miejsc, odkrywanie ich na nową: kiedy zmieniamy swoją pozycję - zaczynamy nową pracę, szkołę itp. zmieniamy przestrzeń w której codziennie się poruszamy - murek, gdzie siadamy na browar czy coś w tym stylu, ewentualnie jak zmienia się znaczenie tego murka kiedy już na nim nie siadamy Wink
3) nowe miejca w mieście, coś nam się przypomniało i liczymy też na waszą pamięć - konflikty w Łodzi na przestrzeni lat o powstawanie nowych obiektów, o ich funkcje itp. manufaktura, hipermarkety, aleja gwiazd - pomyślałam tu o przeanalizowaniu prasy lokalnej (ciekawy tu jest ekspress ilustrowany, który lubi podbudzać emocje społeczności lokalnej Wink )
4) może jeszcze coś o czym teraz nie pamiętam... ;/

Podsumowując- jak zwykle wszystko na szybko i działamy w ostatniej chwili, bez przemyślenia, tym bardziej licze na wasze pomysły zarówno co do tematów, jak i metody, ale też uwagi dotyczące pomysłów moich i Aśki.
Powrót do góry
askapop
PostWysłany: Śro 9:09, 28 Mar 2007 Temat postu:


Administrator

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

bardzo spodobał mi się pkt 2: zmienia się nasza pozycja społeczna, wiek, zawód i zupełnie inaczej zaczynamy patrzec na skwerek, na którym kiedyś spijaliśmy browary etc. tego typu zmiany w postrzeganiu miasta to coś, na co warto zwrócić uwagę. nie mam większego pomysłu, jak to zrobić, żeby to zbadać, poza wywiadami właśnie, ale co jeszcze?


właśnie rozmawiam z dziewczyną odpowiedzialną za sesję kół naukowych na Zjeździe i wersja jest taka (odnośnie terminów, trzymania się tematu etc.):

1) abstrakt może być napisany wstępnie zupełnie (nawet pomijając kwestię, że pzrecież abstrakt to zawsze wstępniak). ale dziś wieczorem musi być.
potem jednak możemy go rozbudować nieco.

2) tematy - jak wynika z nadesłanych już abstraktów, ludzie rozumieją temat bardzo różnie i nieraz bardzo szeroko. więc możemy się rozhulać, nie ma problemu.

3) jest opcja rozszerzenia sesji studenckiej, ale o tym Wam powiem po powrocie z Zielonej Góry. jadę tam właśnie w tym celu m.in. - tj. omówić całe to badanie, co to ma być, ja to ma być etc. powtarzam zatem prośbę: jeśli macie pytania, dawajcie je do jutra.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Martyna
PostWysłany: Śro 10:02, 28 Mar 2007 Temat postu:


Gość




Jeżeli dobrze wszystko rozumiem to w samym abstrakcie może być kilka propozycji?
Powrót do góry
askapop
PostWysłany: Śro 10:43, 28 Mar 2007 Temat postu:


Administrator

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

hmm, moim zdaniem nie. może być jedna większa, z której później możemy zrezygnować, tzn. że na miasto warto spojrzeć od strony tej i tej i tamtej, a potem zrobimy np. jedno z tych ujęć.
więc niby tak, ale nie może być powiedziane wprost.
hę, jasno ja mówię? nie wiem.... no, w każdym razie: nie można powiedzieć: jest kilka propozycji, wybierzemy jedną z nich. tylko podkreślić, że jest kilka ujęć, ale nie mówić w abstrakcie, że zajmiemy się tylko jedną. pewnie tak zrobimy, ale zostawmy tę informację dla siebie.
no.

odpowiedziałabym konkretniej, ale sobie poszła na zajęcia dziewczyna od Zjazdu i nie mogę dopytać.
ja z kolei spadam na seminarium, więc kolejne info po południu ewentualnie, ok? wiem, że idziesz na zajęcia też, niestety. jeśli będziesz mieć czas wieczorem, zostaw to na później. a jeśli teraz chcesz dopiąć, to napisz ogólnikowo bardziej i już.

nikt więcej się tematem nie interesuje??
to ma być praca koła na zjazd... całego koła... części koła... a nie Martyna solo... pomóżcie trochę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
amz
PostWysłany: Śro 12:41, 28 Mar 2007 Temat postu:


Gość




pozostaje jeszcze wcześniej omawiany wątek historycznych zmian przestrzeni, wpisania miasta nie tylko w naturalny dlań przestrzenny wymiar, ale i czasowy. można to połączyć z tematami 2 i 3 wymienionymi przez martyne. skoro wystarczą tylko bardzo ogólne abstrakty lepiej zostawić sobie większe niż mniejsze pole manewru.

niech każdy też pomyśli czy chce się brać za pracę na zjazd - powoli trzeba by utworzyć grupę roboczą, chodzi o wstępne deklarcje, na pewno w trakcie prac wiele się zmieni.

osobiście jestem tylko do końca czerwca, więc w końcowej fazie i samym zjeździe nie pomoge.
Powrót do góry
Tomek Grzybowski
PostWysłany: Śro 13:06, 28 Mar 2007 Temat postu:


Gość




Ja zapewne będę w Łodzi w okresie wakacji, więc z chęcią wezmę udział. Pardon za brak ustosunkowania się do przedstawionych tematów - mogę tylko pokiwać twierdząco głową.
Powrót do góry
navaria
PostWysłany: Śro 22:12, 28 Mar 2007 Temat postu:


Gość




Też się zgłaszam. Co prawda, nie wiem, czy jakkolwiek innowacyjne i merytorycznie zadziałam, ale będę w Łodzi do dyspozycji.
Powrót do góry
askapop
PostWysłany: Śro 22:47, 28 Mar 2007 Temat postu:


Administrator

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

ad. Natalia: Smile

no i kwestia zasadnicza: mamy piękny abstrakt. Martyna zebrała i napisała, ja go tu wklejam, bo chyba poszła już spać Smile

Abstrakt

W naszym badaniu „uczenie się miasta” chcemy rozpatrywać z dwu różnych stron:

1) Uczenie się miasta jako poznawanie go przez jednostki, dla których jest to nowa przestrzeń:

Problem zmiany miejsca zamieszkania – przeprowadzka z miasta do miasta, ze wsi do miasta. Warto się przyjrzeć, jak nowi mieszkańcy próbują odnaleźć w „nowym mieście” „stare miejsca”, czy starają się odnaleźć między nimi pewne podobieństwa (i czy na podstawie tych podobieństw nadają „nowym miejscom” określone funkcje), czy adaptują nową przestrzeń na podstawie znanej już struktury poprzedniego miejsca zamieszkania.
Badanie dotyczyłoby Łodzi, z uwagi na dostępność materiałów. Techniką uzyskiwania materiałów byłyby wywiady swobodne ze studentami, którzy przyjechali spoza Łodzi, ale także z ludźmi, którzy przyjechali z mniejszych miejscowości, aby szukać pracy w Łodzi (warto się przy tym zastanowić, czy w ogóle występuje takie zjawisko, jak przyjeżdżanie do Łodzi w celu znalezienia pracy, z uwagi na stereotyp tego miasta jako biednego, nieatrakcyjnego miejsca, z którego więcej ludzi ucieka).

2) Uczenie się miasta jako zmiana perspektywy:

Mamy tu na myśli problem „uczenia się” miasta na nowo – w wyniku zmiany pozycji społecznej, rozpoczęcia nowej pracy, zmiany dzielnicy zamieszkania, zmiany szkoły. W tym ujęciu miasta nie traktuje się jako całość, lecz jako zbiór luźno powiązanych przestrzeni interpretowanych przez używające ich jednostki w najróżniejszy sposób. Istotny w tym miejscu jest problem przestrzeni, w której jednostki poruszają się na co dzień – ci sami ludzie spotykani w tramwaju w drodze do szkoły, ten sam sprzedawca w kiosku, ale także to, jak ta „codzienna przestrzeń” zmienia się właśnie w wyniku zmiany zawodu, czy pozycji społecznej. Wybrany aspekt chcemy zbadać, stosując wywiady swobodne, ale również z wykorzystaniem socjologii wizualnej.
Ciekawym problemem „uczenia się” miasta przez jego członków jest również powstawanie nowych, kontrowersyjnych obiektów. W Łodzi na przestrzeni lat pojawiło się kilka konfliktów dotyczących aranżacji przestrzeni miejskiej (budowa Manufaktury, powstawanie dużej liczby hipermarketów, konflikty wokół kształtu ulicy Piotrkowskiej, przebudowa centrum miasta).
Problemowi temu można się przyjrzeć analizując teksty ukazujące się w prasie lokalnej (Ekspress Ilustrowany, Dziennik Łódzki, regionalny dodatek Gazety Wyborczej), a także fora internetowe poświęcone miastu i różnym inicjatywom jego mieszkańców.

----------------------------------------------------------
Mnie się podoba i bym nie zmieniała, ale na wszelki wypadek: dostaliśmy tydzień na zmianę abstraktu samego w sobie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
amz
PostWysłany: Czw 9:46, 29 Mar 2007 Temat postu:


Gość




zdaje sie, ze interakcja robi teraz badania na temat odbioru lodzi przez obcokrajowcow - w pierwszym pokoleniu - może mozliwe jest zawiazanie jakiejs wspolpracy(od bardzo powierzchownej jak wglad w wynik,i po scislejsza, az do wspolnych realizacji). czesc osob jest w obu grupach.
Powrót do góry
askapop
PostWysłany: Czw 11:50, 29 Mar 2007 Temat postu:


Administrator

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 196
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Pomysł dobry, tylko mam jedną wątpliwość: wspólne badanie wspólnym badaniem, ale my to mamy przedstawić na XIII Zjeździe jako nasz dorobek. Nie wiem, czy oni na to pójdą...
Interakcja nie należy do PTS, nie ma jej w każdym razie na liście. Jest stowarzyszeniem, a nie kołem naukowym.
Zatem: połączenie sił wg mnie jest fajną ideą, ale nie wiem, czy akurat w specyficznej sytuacji przygotowywania materiału na zjazd PTS.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
JAn RostoCki
PostWysłany: Pią 13:51, 06 Kwi 2007 Temat postu:


Gość




Temat interesujący, zgłaszam sie do pomocy w ramach czynu społecznego Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

Forum 4 Fala Strona Główna->XIII Zjazd PTS->temat badania
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
DAJ Glass (1.0.5) template by Dustin Baccetti
EQ graphic based off of a design from www.freeclipart.nu
Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group